HYGIENICKÉ ZÁZEMÍ – SOVINEC

Hygienické zázemí u IV. brány hradu Sovinec

Sovinec, Česká republika »

Objednatel: Muzeum v Bruntále, příspěvková organizace

typ: návrh a realizace

rok: 2019-2020

  • POPIS
  • FOTO REALIZACE
  • FOTO PŮVODNÍ STAV
  • VIZUALIZACE
  • VÝKRESY
POPIS

Dokumentace řeší obnovu stávajícího provizorního objektu hygienického zázemí v nároží hradeb u IV. brány hradu Sovince, uváděného v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod rejstříkovým číslem 8 – 177  zřícenina hradu Sovinec s areálem.

Vodorovné konstrukce se omezují na nosný dubový rošt na dubových pilotách, na kterých je uloženy dubová podlaha. Jako u všech dřevěných samonosných masivních konstrukcí bylo předepsáno používat jen dostatečně hustého a nerozpraskaného dřeva bez viditelných výsušných trhlin a s ošetřenými čely prvků oklepáním a zaleštěním hladkým kotoučem.

Svislou nosnou konstrukci tvoří dřevěné sloupky na nosném dubovém roštu, s dřevěným modřínovým bedněním, s dveřmi ve stejném provedení. Všechny vnitřní prvky (umývadla, WC mísy, …) jsou v antivandal-nerez provedení, osvětlení LED trubicemi a čidly, skrytými v krovu. Provětrání se předpokládá kombinace štěrbin pod všemi dveřmi a tyčových dřevěných mříží z jasanových/lískových tyčí nade dveřmi a hradbami.


Krov nad objektem hygienického zázemí tvoří rámy, s různými rozměry krokví, které tvoří tvar listu (či profil křídla). Dřevěné bednění tvoří podklad pro dvojitou dřevěnou šindelovou krytinu, s okapovou hranou přes hradbu a se zvlněním nad vstupy. Okolní kamenné dlažby jsou v mírném sklonu od objektů IV.brány i samotného sociálního zařízení.

FOTO REALIZACE
FOTO PŮVODNÍ STAV
VIZUALIZACE
VÝKRESY